Neovisnost i sigurnost opskrbe postaju sve važniji kada je riječ o energiji – za kućanstva, ali i za poduzeća.
S jedne strane, jer energetsko tržište neprestano gubi stabilnost zbog kriza, a s druge strane, prijelaz s fosilne energije na obnovljivu energiju, poput hidroenergije ili solarne energije, postaje sve neizbježniji zbog klime.
Lako je učiniti korak prema neovisnosti i sigurnosti opskrbe, pogotovo kod novogradnje ili obnove krova. Postavljanjem fotonaponskog sustava na krov možete jednostavno sami proizvesti energiju koja Vam je potrebna – bez obzira na poskupljenja ili druge propise.
Što je solarna energija i kako se može koristiti?
Definicija: solarna energija
Sunčeva energija, kako se još naziva solarna energija, je energija sunčevog zračenja koju mi možemo iskoristiti u obliku električne struje ili topline.
Sunce ima veliki potencijal kao jedinstveni izvor energije. Ta je energija ekološki prihvatljiva i sigurna u opskrbi. Besplatna je i dostupna u neograničenim količinama. Količina sunčeve energije koja pogodi Zemlju svake godine teoretski bi pokrila svjetske energetske potrebe tisuću puta.
Kada se solarna energija pretvara u električnu energiju, to se događa kroz takozvani fotoelektrični efekt (fotoefekt). Ova tehnologija, koja se upotrebljava u astro i aeronautici od 1950-ih, sada se koristi na krovovima, fasadama i otvorenim prostorima diljem svijeta pomoću fotonaponskih sustava. Solarni kolektori, odnosno primarno solarni toplinski sustavi, pretvaraju sunčevo zračenje u toplinsku energiju za npr. grijanje prostora ili vode.
Zašto se uporaba fotonaponskog sustava isplati?
Sunčeva energija može se vrlo učinkovito koristiti, posebno u zgradama s niskim zahtjevima za grijanje, odnosno niskoenergetskim kućama. To omogućuju optimalno planiranje zgrade i jednostavna integracija u tehnologiju zgrade.
Sigurnost opskrbe i neovisnost o sve većim troškovima energije
Vlasnici kuća sve više si žele sami osigurati energiju. PV sustav ne samo da vas čini neovisnima o rastućim cijenama energije, već i o uvozu plina ili nafte iz inozemstva.
Izazovi kao što su promjenjive vrijednosti performansi zbog vremenskih prilika ili privremeno povećane potrošnje više nisu problem za PV sustave. Uporabom kvalitetnih jedinica za pohranu električne energije i pametnim upravljanjem energijom može se pokriti do 100 posto vlastite privatne potrošnje. To znači da Vi kao vlasnik kuće imate na raspolaganju besplatnu sunčevu energiju u svakom trenutku, čak i ako sunce ne sija. Rezultat je značajno smanjenje troškova električne energije i drugih energenata. Međutim, kako bi Vaš fotonaponski sustav funkcionirao i u slučaju nestanka struje, potrebno vam je izolirano rješenje.
Koji su pojmovi relevantni u kontekstu fotonapona?: ŠTO ZNAČE POJMOVI kWp, kWh, stupanj učinkovitosti itd.?
Energija: kWh
Prvo je potrebno napraviti razliku između energije i snage. Energija se navodi u Wh (watt-sati) i označava količinu energije proizvedenu u određenom vremenu. 1 kWh odgovara 1000 Wh.
Snaga: kW i vršna snaga: kWp
1 kWh je količina energije koju fotonaponski sustav snage 1 kW može proizvesti u jednom satu, dakle u 2 sata se može proizvesti 2 kWh. Vršna snaga, tj. najveća moguća snaga koja se može postići u standardiziranim testnim uvjetima, dana je u kWp, tj. vršnim kilovatima. Ova vrijednost nam omogućava usporedbu različitih fotonaponskih sustava. Sustavi snage od 5–10 kWp uobičajeni su u obiteljskim kućama.
Od vata do kilovat sati
Snaga (W) × vrijeme (sati h) = količina energije u vat-satima (Wh)
podijeljeno s 1000 = količina energije u kilovat satima (kWh)
Stupanj učinkovitosti
Koliko učinkovito fotonaponski sustav radi ovisi o njegovom stupnju učinkovitosti, tj. koliko solarne energije PV sustav može pretvoriti u električnu energiju. Učinkovitost se značajno poboljšala stalnim razvojem solarnih ćelija i kreće se oko 10–20 %, ovisno o upotrebljenoj tehnologiji.
Istosmjerna i izmjenična struja, pretvarači
Solarne ćelije pretvaraju sunčevo zračenje u električnu struju; pritom se stvara istosmjerna struja. Međutim, u javnoj električnoj mreži prenosi se izmjenična struja jer je učinkovitija na srednjim udaljenostima. Pretvarač pretvara nastalu istosmjernu struju u izmjeničnu. Međutim, mnogi elektronički uređaji oslanjaju se na istosmjernu struju; ovdje pretvorbu provodi napajanje uređaja.
Od kojih se elemenata sastoji PV sustav?
Pojedinačne solarne ćelije spojene su sa solarnim modulima. Solarni moduli, zajedno s ostalim komponentama (kao što su pretvarač i vodovi), čine fotonaponski sustav.
Serijsko ili paralelno spajanje
Zbog prljavštine ili sjene može se dogoditi da jednom ili više solarnih ćelija ne teče struja. Uz serijsko spajanje, cijeli sustav bi proizvodio značajno manje električne energije i modul bi se mogao pregrijati ili pokvariti. Kako bi se to spriječilo, ugrađene su zaobilazne diode. One omogućuju da se područje u sjeni „preskoči“ i da se električna energija može nastaviti proizvoditi. To se zove paralelno spajanje.
Polućelijski moduli (half-cut) također postižu veći prinos od standardnih modula kada postoji (djelomično) zasjenjenje. Nakon proizvodnje, solarna ćelija se dijeli na dvije polovice. Tako se na istom području može postići veća snaga.
Obje ove tehnologije, paralelno spajanje i tehnologija polućelija, upotrebljavaju se za PREFA solarne krovne ploče.
Osim PV modula, fotonaponski sustav sastoji se od sljedećih komponenti:
- Solarni kablovi
- Potkonstrukcija
- Priključna kutija generatora
- Pretvarač
- Brojilo električne energije
Opcijski pribor:
- Pohrana električne energije
- Stanice za punjenje automobila (zidna kutija)
- Grijači za pripremu tople vode
Koja je razlika između krovnih i natkrovnih sustava?
Ovisno o vrsti instalacije, vi kao vlasnik kuće možete odabrati krovna ili natkrovna rješenja. Kod natkrovnih rješenja solarni moduli montiraju se na postojeći krov pomoću odgovarajuće potkonstrukcije. Ako je krov netaknut, to je najsmislenija odluka. Osobito ako želite ponovno prekriti svoj krov ili planirate gradnju nove zgrade, rješenje integrirano u zgradu ili krovni solarni moduli vizualno su privlačna i moderna alternativa natkrovnim solarnim/fotonaponskim sustavima. Ovdje solarni moduli zamjenjuju krovnu ovojnicu. Poseban oblik krovnog rješenja su solarne krovne ploče (solarni crijep) tvrtke PREFA, gdje su solarne ćelije integrirane u krovni pokrov i nije potrebno probijanje krovnog pokrova.
Koje poteškoće i izazovi vrebaju pri realizaciji PV sustava?: Kako planiranje i realizacija funkcioniraju, korak po korak?
Izbjegnite poteškoće zahvaljujući stručnim partnerima i proizvodima poznatih brendova
Prilikom postavljanja fotonaponskog sustava potrebno je voditi računa o mnogim detaljima. Preporučljivo je konzultirati samo stručnjake koji rade isključivo s proizvodima poznatih proizvođača. U svakom slučaju, sljedeće detalje treba unaprijed razjasniti:
Kontrolni popis: prije instalacije
- Krovna konstrukcija i krovni pokrovi: Koji su prikladni za solarni krov?
- Orijentacija krova: Imam li na raspolaganju odgovarajuće krovne površine i koje su one orijentacije?
- Sjene: Dopire li dovoljno sunca do krova u bilo koje doba godine ili posađena stabla ili susjedna kuća mogu stvoriti previše hlada u proljeće/jesen/zimu?
- Veličina: Koja je veličina sustava potrebna za pokrivanje mojih vlastitih potreba za električnom energijom?
- Statika: Može li moja krovna konstrukcija izdržati dodatna opterećenja (vjetrom)?
- Potpore: Postoje li trenutno lokalne ili državne potpore?
- Zaštita od snijega: Je li zajamčena propisana zaštita od snijega čak i nakon instalacije PV sustava?
- Zaštita od udara munje i požara: Je li pružena dostatna sigurnost?
- Dozvole: Trebam li dozvolu za svoj PV sustav?
- Sigurnost opskrbe kroz mini-mrežu: Kako imati na raspolaganju električnu energiju i u slučaju nestanka struje?
- Pohrana: Električna energija se ne proizvodi uvijek kada mi je potrebna. Je li mi potrebna pohrana?
- Osiguranje sustava: Ne možemo se uvijek zaštititi od mogućih šteta. Stoga biste se trebali osigurati za slučaj neočekivanih situacija.
Kontrolni popis: nakon instalacije
- Čisti li se i održava krov dovoljno često?
- Provođenje stalne optimizacije potrošnje i provjeravanje kada se vlastita proizvodnja električne energije može još bolje iskoristiti.
- Uporaba električnog automobila za pohranu energije.
- Proširivanje PV sustava ili naknadna ugradnja jedinice za pohranu?
Koje su vrste krovova i krovnih pokrova prikladne za solarni krov?
Ovdje su najčešći ravni krovovi, kosi krovovi (kao što su dvostrešni ili četverostrešni krovovi) ili jednostrešni krovovi. Za sve krovne konstrukcije postoje različite tehničke mogućnosti montaže solarnog sustava i njegovog optimalnog usklađivanja sa suncem. Na ravnim ili blago kosim krovovima, PV moduli su pričvršćeni na trokutaste nosače koji ih dovode u idealan položaj. Osim statike krova, konstrukcije i krovne ovojnice, važnu ulogu ima i orijentacija krova. Nagib od 25 do 35°, južne orijentacije, pokazuje se kao optimalan položaj.
Koja je orijentacija krova najbolja za PV sustav?
Najbolji prinosi postižu se kada je solarni krov orijentiran prema jugu. Međutim, krovna površina koja je okrenuta prema zapadu ili istoku također može postići dobre prinose. Sve dok pokazuje optimalne uvjete u pogledu nagiba krova i zasjenjenja. Osobito ako gledate svoju potrošnju električne energije tijekom dana, orijentacija na zapad ili istok može imati smisla.
Kako izbjeći zasjenjenja?
U većini slučajeva nije moguće u potpunosti izbjeći određenu količinu zasjenjenja. To je potrebno što bolje kompenzirati u tehničkoj ugradnji sustava odgovarajućim spajanjem modula (zaobilazno umjesto serijskog spajanja, tehnologija polućelija). Ovisno o dobu dana i položaju sunca, okolna stabla, kuće i druge krovne konstrukcije poput dimnjaka, krovnih kućica ili antena mogu stvarati sjene i smanjiti prinose. Kako bi se procijenilo zasjenjenje, budući solarni krov treba promatrati tijekom dužeg vremenskog perioda. Također postoje različite metode mjerenja i računalni programi za određivanje mogućeg zasjenjenja.
Koliko velik treba biti solarni krov?
Pravilno dimenzioniranje fotonaponskog sustava je ključno. Dostupna površina krova, željeni prinos i veličina ili broj modula pritom igraju važnu ulogu. Da bi PV sustav montiran na krovu obiteljske kuće bio zaista isplativ u smislu ekonomičnosti i investicijskih troškova, trebao bi imati snagu od najmanje 4 kWp. Ovisno o vrsti modula, za to je potrebna površina od približno 25 m². Kao opće pravilo, moglo bi se reći da bi sustav trebao proizvesti četvrtinu više električne energije nego što se potroši u kućanstvu. Kako bi se pokrile buduće povećane potrebe za električnom energijom, isplati se iskoristiti cijelu raspoloživu površinu krova ako je to moguće. Višak se uvodi u električnu mrežu ili pohranjuje u slučaju da imate jedinicu za skladištenje električne energije.
Međutim, nužno je odgovorno koristiti energiju; čak i ako je sami proizvodite, ona se ne smije rasipati. Pročitajte više o skladištenju energije, vlastitoj potrošnji i optimizaciji potrošnje!
U prvom koraku izračunava se površina krova koju je moguće opremiti. Moguće je iščitati vrijednosti iz građevinskog plana ili povjeriti mjerenja instalacijskoj tvrtki. Nakon što je površina krova poznata, može se zaključiti broj izvedivih modula. Iz toga se potrebna snaga može izračunati u vršnim kilovatima (kWp). Četveročlana obitelj u prosjeku godišnje potroši 4000 kWh. Ovdje se može proizvesti između 800 i 950 kWh električne energije po kWp. Ako se kod kuće puni i električni automobil, prosječna godišnja potrošnja je veća.
Tko provjerava statiku krova?
Kao naručitelj, dužni ste dati provjeriti statiku krova, a time i njegovu prikladnost za ugradnju PV sustava. Prije montaže, statičar ili stručnjak će analizirati ima li krov dovoljnu nosivost. Solarni moduli dodaju na težini – na kosim krovovima ona iznosi do 25 kg/m². Kod montaže na ravni krov, opterećenje je još veće. Tu su i dodatna opterećenja vjetrom i snijegom. Stanje krova je posebno važno kod starijih zgrada, budući da se PV sustav u pravilu postavlja na razdoblje od preko 20 godina. Radovi na obnovi krova su tada složeniji i skuplji, jer je prethodno potrebno ukloniti solarni sustav. Također je potrebno osigurati da je krov lako dostupan kako bi tehničari i kvalificirani radnici mogli obavljati radove održavanja.
PV i zaštita od snijega
Ako je postojeća zaštita od snijega (npr. snjegobran) pokrivena PV ili solarnim sustavima, logično je da više ne može obavljati svoju funkciju - snijeg će skliznuti s krova te može blokirati nogostupe ili uzrokovati štetu. U ekstremnim slučajevima, tako preopterećen sustav za zadržavanje snijega može se čak oštetiti snježnim masama. Zaštita od snijega i krovovi u potpunosti opremljeni modulima ne mogu se uvijek usuglasiti. U slučaju sumnje prednost ima zaštita od snijega. Odgovarajući specijalizirani stručnjaci za obradu dostupni su za pružanje savjeta i podrške.
Sigurnosna tehnika za zaštitu od udara munje i požara
Fotonaponski sustav je obično integriran u postojeću zaštitu od udara munje. Ako potkonstrukcija može izdržati struju munje, gromobranske šipke mogu se pričvrstiti izravno na nju po pristupačnoj cijeni. Međutim, važno je pritom pripaziti da fotonaponski sustav nije zasjenjen gromobranskim šipkama. U osnovi, što je manja duljina voda između modula i pretvarača, to je manji napor potrebno uložiti u sigurnosnu tehnologiju. Ako se kabeli istosmjerne struje ne mogu postaviti u zgradu tako da budu otporni na požar, mora se predvidjeti vatrogasna sklopka.
Je li potrebna dozvola za solarni krov?
U pravilu je moguće postaviti solarne krovove bez građevinske dozvole. Postoje iznimke ako se zgrada nalazi na području s urbanističkim planom ili je zgrada zaštićeni spomenik.
Funkcija pričuvnog napajanja i otočni pogon
U slučaju nestanka struje, PV sustav više ne proizvodi električnu energiju. Ako želite sigurnost opskrbe i da se možete opskrbiti električnom energijom čak i u slučaju nestanka struje (privremeno isključenje ili prekid opskrbe), potreban vam je hibridni pretvarač s funkcijom pričuvnog napajanja koji se prebacuje na „otočni pogon“ i eventualno može imati odgovarajuću jedinicu za pohranu energije. Vaš fotonaponski sustav samo tako može proizvoditi električnu energiju bez mrežnog napona, pod uvjetom da sunce dovoljno sija. O ovom posebnom rješenju, takozvanom fotonaponskom sustavu s pričuvnim napajanjem, najbolje je razgovarati sa stručnjakom u tvrtki koja se bavi fotonaponskim instalacijama.
Kako mogu optimizirati vlastitu potrošnju?: Jednostavna ušteda električne energije
Cilj optimizacije vlastite potrošnje je iskoristiti što više proizvedene električne energije u pravo vrijeme. Postoje različita sredstva i mogućnosti postizanja optimizacije:
Toplinska pumpa u kombinaciji s PV sustavom je ekološki prihvatljiv način dobivanja tople vode. Uz njenu se pomoć višak električne energije može pretvoriti u korisnu toplinu. To znači da se više proizvedene električne energije upotrebljava i da su potrebe dizalice topline za električnom energijom pokrivene.
U pravilu solarni sustav dnevno proizvodi više električne energije nego što kućanstvo troši. Preostala struja može se pohraniti za vremena kad se proizvodi malo ili ništa električne energije. Tako čak ni noću nije potrebna struja iz javne mreže i osobna potrošnja se značajno povećava.
Jedinica za pohranu električne energije na oblaku je virtualna jedinica za pohranu pomoću koje se vlastita potrošnja može podići na 100 %. Električna energija koju ne upotrebljavate može se uvesti u električnu mrežu pružatelja usluga, što Vam daje određenu vrstu kredita za električnu energiju. Ovaj kredit se može iskoristiti u bilo kojem trenutku za iznos uveden u mrežu. To znači da se električna energija proizvedena ljeti može koristiti i zimi.
Uz Vaš Wallbox možete svoj e-automobil napuniti viškom svoje električne energije. Uporaba vlastite električne energije čini punjenje jeftinijim i ekološki prihvatljivijim od punjenja električnom energijom iz mreže. Uz pomoć jedinice za skladištenje električne energije, električna energija se može koristiti i kada se ne proizvodi, primjerice noću.
Inteligentni sustav upravljanja uređajima ili energijom upravlja različitim kućanskim aparatima (perilica posuđa, perilica rublja itd.), uglavnom potpuno automatski. Upotrebljavaju se kada se proizvodi dovoljno električne energije, a s ciljem da se iskoristi što više vlastite električne energije. Toplinska pumpa ili zidna kutija također se mogu ugraditi putem sustava upravljanja energijom.
Pametno brojilo mjeri i provjerava proizvodnju električne energije solarnog sustava kao i potrošnju električne energije te regulira dovod električne energije u mrežu u slučaju prekomjerne proizvodnje. Pametna brojila često su sastavni dio sustava upravljanja energijom i omogućuju iskorištavanje 100 % proizvedene solarne energije.
Koliko košta privatan solarni sustav i isplati li se zaista?: Kad se PV sustav isplati?
Nabavka i ugradnja solarnog sustava uključuje određene troškove. Zato je svakom vlasniku kuće zanimljivo znati koliko dugo će se ti troškovi morati otplaćivati. S obzirom na stalno rastuće cijene energenata, PV sustav na vlastitom krovu u većini je slučajeva isplativ i mnogima postaje sve privlačniji. Uz pomoć financijske potpore, PV sustav može se isplatiti nakon samo 10 do 14 godina. To je sigurna i dobra investicija, pogotovo u vremenima poskupljenja električne energije. Da ne govorimo o tome što to znači za okoliš i buduće generacije.
Koliko košta PREFA solarni krov za prosječnu obiteljsku kuću?
PREFA Solar je 2 u 1 proizvod: krovni pokrov i fotonaponski sustav u jednom, tako da je izračun drugačiji nego za tradicionalna natkrovna rješenja. Točne podatke o cijeni moguće je dobiti na temelju individualnog planiranja i ponude PREFA partnera za postavljanje.
Kako se računa amortizacija?
Zbrajate sve izdatke koji iz godine u godinu nastaju za opskrbu energijom i uspoređujete ih s troškovima i prihodima zajamčenih cijena iz vlastitog fotonaponskog sustava. Morate računati na investicijske troškove za kupnju i montažu, umanjene za iznos potpora od države i općine, kao i tekuće troškove za održavanje, popravke i osiguranje. Osim toga, potrebno je uzeti u obzir troškove kamata za eventualno financiranje i smanjene troškove električne energije zbog vlastite proizvodnje električne energije. Nakon nekoliko godina, troškovi električne energije nastali bez PV sustava premašuju troškove umanjene za prihod od nabavke i rada PV sustava. Od ovog trenutka sustav je sam sebe isplatio.
Dodatni troškovi za jedinicu za pohranu struje
Kako bi u danima s manje sunčanih sati, tijekom vršne potrošnje ili čak noću morali kupovati manje električne energije od vanjskih dobavljača energije, sve se više vlasnika kuća odlučuje na ugradnju spremnika električne energije. Troškovi nabave jedinice za pohranu električne energije trenutno se kreću između 500 i 1000 eura po kWh. Odgovarajuće potpore mogu smanjiti troškove. Prilikom ugradnje jedinice za pohranu, amortizacijski rok se na odgovarajući način produžuje.
Tekući troškovi održavanja, osiguranja i brojila
Osim troškova nabave, pri planiranju treba uzeti u obzir i tekuće operativne troškove. Oni se sastoje od održavanja i osiguranja.
Osim osiguranja od odgovornosti, također se preporučuje osiguranje od svih opasnosti; ovo štiti od mogućih incidenata kao što su tuča ili druge štete uzrokovane olujama.
Mogućnosti unaprijeđenja fotonaponskih sustava
U Hrvatskoj postoji više programa potpore. Preporuka je konzultirati se s općinom, lokalnom komorom, udrugom potrošača ili komunalnim poduzećem. Zahtjevi i dozvole uvijek se trebaju odobriti prije ulaganja.
Može li se PV sustav postaviti i naknadno?
PV sustav može se i naknadno nadograditi na postojeći PREFA krov. Instalacija po natkrovnom principu s odgovarajućom potkonstrukcijom u većini slučajeva nije problem. Montaža solarnih držača izvodi se na roženicama (uz odgovarajuće planiranje i na drvenu oplatu od 30 mm ili na dvostruke stojeće falceve). Naknadno opremanje s krovnim sustavima obično je teže jer postoji toliko mnogo sustava dostupnih na tržištu i svaki se mora ugraditi posebno na svoj način te se također mora spojiti na postojeći krovni pokrov.
Koje solarne sustave nudi tvrtka PREFA?
PREFA Solarni montažni sustav: Potkonstrukcija za tradicionalne fotonaponske sustave
PREFA već dugi niz godina u ponudi ima potkonstrukcije za tradicionalne fotonaponske sustave. Uz asortiman solarnih montažnih proizvoda, Solarhaltern Sunny, Sunny Spezial, Vario, Fix i PREFALZ Vario, nudimo sustav savršeno prilagođen PREFA krovnim pokrovima. U usporedbi s mnogim drugim pričvršćenjima fotonaponskih modula, PREFA sustav je savršeno kompatibilan s PREFA proizvodima za krov i ne ograničava funkciju i dugi vijek trajanja PREFA pokrova. Pored toga, zahvaljujući neprestanom razvoju stalno smo na najnovijoj razini tehnoloških dostignuća. Zahvaljujući našem potpunom sustavu, za svaki PREFA krovni sustav je dostupno odgovarajuće pričvršćenje – od malih formata, pa sve do PREFALZ pokrova sa stojećim falcom.
PREFALZ solarni moduli: Visokoučinkovita TOPCon tehnologija ćelija
PREFALZ solarno rješenje mijenja proizvodnju energije na krovovima pomoću njegovog prilagođenog dizajna koji je savršeno usklađen s tipom ploča PREFALZ pokrova. Raspoloživi u dvije veličine, visokoučinkoviti stakleni/stakleni fotonaponski moduli nude izvanrednu učinkovitost i otpornost na utjecaje iz okoline. Osim visoke učinkovitosti, moduli nude i optimalnu integrciju u krovnu površinu, bez utjecaja na homogenu sliku. Zahvaljujući svojoj održivosti i 100 % proizvodnji u Austriji, PREFALZ solarni moduli ne postavljaju samo nove mjere po pitanju proizvodnje energije, nego i po pitanju učinka na okoliš. Neovisno o nagibu krova od 3 ° do 60 °, PREFALZ solarno rješenje nudi i idealno rješenje za učinkovitu i održivu proizvodnju energije.
PREFA solarne krovne ploče s fotonaponskim kabelom: Jedinstvena svjetska inovacija
Kod PREFA solarnog krova riječ je o aluminijskoj krovnoj ploči provjerene PREFA kvalitete s integriranim fotonaponskim ćelijama, čvrstvo povezanim s osnovnom pločom od obloženog aluminija. Rezultat je otporni aluminijski krov s modernom solarnom tehnologijom i homogenom površinom.
Moderna tehnologija polućelija za optimizirani učinak
Svaka pojedina solarna krovna ploča je mala elektrana koja proizvodi vlastitu struju - ekološki prihvatljivo i održivo. Ovisno o željenom rješenju zatim možete izravno koristiti tu struju, pohraniti je ili uvesti u javnu mrežu. PV ćelije su monokristalne (mono) i imaju modernu tehnologiju polućelija (half-cut) za maksimalno optimizirani učinak. Posebno razvijene priključne utičnice integrirane su izravno u PV modul i stoga ih limar/krovopokrivač može jednostavno spojiti. Osim toga, zbog integracije fotonaponskih elemenata u samu krovnu ploču, nije potrebna nikakva dodatna konstrukcija ili potkonstrukcija na krovu niti krovna ovojnica mora biti probijana vijcima, kanalima vodova i slično.
Otporno i sigurno
PREFA solarni krov sigurno Vas štiti od vjetra i vremenskih neprilika. Otporno, niskorefleksivno solarno staklo u kombinaciji s PREFA aluminijskom krovnom pločom može izdržati ekstremne vremenske neprilike. Otporno je na tuču i lom, olujna nevremena i hrđu. Solarna krovna ploča ispitana je u skladu s normama IEC 61215:2016 i IEC 61730. Za PREFA solarni crijep upotrebljavaju se visokokvalitetne komponente poznatih proizvođača, zbog čega Vam PREFA daje 25 godina linearnog jamstva. Čak i nakon isteka 25 godina, Vaše PREFA solarne krovne ploče i dalje imaju zajamčene performanse od 80 % nazivne snage.
Proizvod okrenut budućnosti - Made in Austria
PREFA solarni crijep je proizvod orijentiran prema budućnosti, razvijen i proizveden u Austriji, i dostupan je u dvije različite veličine. PREFA mala solarna krovna ploča ima dimenzije 700 × 420 mm u položenom stanju i postiže snagu od 43 Wp po komadu. PREFA velika solarna krovna ploča ima dimenzije 1.400 × 420 mm u položenom stanju i postiže snagu od 100 Wp po komadu. Kako bi se postigla snaga od 5 kWp, potrebno je oko 34 m² malih i oko 30 m² velikih solarnih ploča. Unatoč integriranoj solarnoj tehnologiji, oba solarna crijepa teže tek oko 12,6 kg/m² i dostupni su u P.10 crnoj boji.
Usklađeno s PREFA cjelovitim sustavom s 5.000 proizvoda
PREFA solarni krov optimalno se uklapa u provjereni, usklađeni cjeloviti sustav i time je dio visokokvalitetnog asortimana proizvoda od preko 5.000 artikala. PREFA solarna krovna ploča 100 % je kompatibilna s krovnom pločom R.16 i krovnim panelom FX.12. Jednako je prikladna i široka ponuda pribora kao što je krovna odvodnja, zaštita od snijega, elementi za sigurnost krova i svi opšavi.
PREFA nudi profesionalnu podršku pri svakom koraku.
Bilo da je riječ o solarnom montažnom sustavu ili novoj PREFA solarnoj krovnoj ploči, tvrtka PREFA osigurava Vam kontakt osobu koja će se pobrinuti za sve - od savjetovanja do montaže sustava. PREFA također preuzima i obuku partnera polagača. Osim isporuke osnovnih paketa koji sadržavaju solarne krovne ploče (uklj. pričvrsni materijal), priključnu kutiju generatora i pakete vodova, PREFA ponuda obuhvaća i tehničko savjetovanje i izlaganje PREFA solarnog krova. Dostupna je i dragocjena pomoć, budući da Vam nakon završetka radova tvrtka PREFA pomaže s certifikatom jamstva.
Planiranje, postavljanje, potpora i certifikat o jamstvu:: Korak po korak do novog PREFA solarnog krova
1. korak: provjera preduvjeta - oko Vašeg krova
Provjerite imate li odgovarajući krov, nagib i orijentaciju te odmah zatražite ponudu i naručite radove putem PREFA platforme za majstore.
Zatražite ponudu
2. korak: priprema – važno za tok struje
O broju mjernog mjesta i ugovoru o pristupu mreži kod opskrbljivača električnom energijom brine elektroinstalacijska tvrtka. Eventualno je potrebno kontaktirati lokalno nadležno tijelo za graditeljstvo kako bi ih se obavijestilo o izgradnji.
3. korak: montaža i predaja – krenite s vlastitom elektranom
PREFA partner za montažu montira solarne krove ploče, uključujući sav pribor. Razne potrebne elektroinstalacijske radove provodi elektroinstalacijska tvrtka (poput pripreme praznih vodova, instalacije DC/AC pretvarača, tehničkog pregleda postrojenja i protokola puštanja u pogon).
4. korak: potpore i jamstvo – osigurajte certifikat!
PREFA dostavlja svu potrebnu dokumentaciju za apliciranje za eventualne potpore za sustav integriran u zgradu ili krov (BIPV) uz izvođenje radova. Nakon završetka, tvrtka PREFA pomaže Vam s certifikatom jamstva.
Zatražite certifikat jamstva
Zaključak
Nabavka PV sustava dobra je prilika za neovisnu i sigurnu proizvodnju energije u budućnosti. Korištenje solarne energije isplati se u smislu ekonomičnosti već nakon 10-14 godina. Optimiziranjem vlastite potrošnje proizvedene električne energije i traženjem potpora, ta se točka može dostići puno brže. Zahtjev za financijsku potporu može se podnijeti nadležnom tijelu ili lokalnoj komori.
Fotonaponski sustavi mogu se instalirati kao krovni ili natkrovni sustavi na većini tipova krovova. Prije postavljanja važno je odrediti orijentaciju, nagib i zasjenjenje predviđenog krova. Važna je i prava veličina i snaga fotonaponskog sustava. Na krovu obiteljske kuće trebao bi se instalirati PV sustav snage najmanje 4kWp. Budući da će se energetski zahtjevi povećati u budućnosti, osobito s električnim vozilima, preporučljivo je imati to u vidu prilikom planiranja.
Uz fotonaponski sustav na krovu možete u budućnosti sigurno proizvoditi vlastitu električnu energiju.