Vila sa šarmom

Arhitekt Massimo Mescia obnovio je i osuvremenio kuću u Morbegnu smeđim sjajnim PREFA aluminijem, koji se prvo zupčasto uzdiže a zatim se proteže duž fasade i krova. "Kuću s prepoznatljivim karakterom" želio je stvoriti za dobre prijatelje, rekao je arhitekt koji često gradi učinkovito i održivo u Morbegnu, iako ne uvijek na tako osobnim projektima kao što je "Vila 2B".

Portret Massima Mescie.

Arhitekt Massimo Mescia, altrostudio architetti

U blizini raspadajućih fasada

Teško je zamisliti Morbegno, mali alpski grad u lombardijskoj provinciji Sondrio, bez planinskog pejzaža. Periurbani prostori oblikuju gradsku sliku, ulice su uske, a okolo se prostire impozantno gorje. Arhitektura je ovdje orijentirana prema njemu, kao što je to i u slučaju vile koju je Massimo Mescia izgradio malo izvan ruba naselja. Izgrađena okolina je neskladna i zahtjevna: mnoštvo poljoprivrednih zgrada iz vremena kraja 19. stoljeća i male, neinspirativne obiteljske kuće iz razdoblja od 50-ih do 70-ih godina razasute su duž bočnih ulica i propadaju same po sebi. Izuzetno lijepa i oštra prirodna kulisa ovdje je uvijek očaravajuća.

"Bila je to vrlo posebna zadaća za mene izgraditi ovu kuću, jer dobro poznajem investitore. Bio sam uključen od samog početka i kasnije gotovo svakodnevno bio prisutan na gradilištu", oduševljeno priča Massimo. Njegov ured altrostudio architetti vodi 25 godina sa svojim kolegama Stevenom Mufattiem i Corradom Selvettijem. Ured je udaljen samo nekoliko minuta od vile. Zajedno su se specijalizirali za dizajn interijera i velike projekte u hotelijerstvu, ali Massimo sve više dobiva narudžbe za sofisticirane stambene građevine u planinama i uz jezero Como.

Via Fumagalli Eliseo prije obnavljanja.
Kuća nakon obnavljanja: Žbukana fasada izgleda svježe, a gornji kat obložen zupčastim profilom i Prefalzom otvoreno i suvremeno s novim jezikom dizajna.

Razgovori s rijekom

Arhitekt je od samog početka mislio da će imati odriješene ruke u dizajnu. Dok je općina bez prigovora odobrila njegov plan, Uprava za zaštitu spomenika prirode zahtijevala je određene prilagodbe. Nedaleko od vile protiče bujica Bitto. Ako gradite unutar 150 metara od vodene površine u Italiji, potrebno je poštivati ​​krajobrazne uvjete, prema kojima projekt mora odobriti nadležno tijelo za zaštitu, u ovom slučaju Nadzorno tijelo za kulturnu, arhitektonsku i krajobraznu Baština Milana. “Ne radi se samo o kompatibilnosti planova s ​​hidrogeološkim i krajobraznim zahtjevima, već i o arhitektonskom dizajnu, upotrijebljenim materijalima i tome koliko se zgrada održivo uklapa u krajobrazni kontekst”, objašnjava Massimo. Konkretno, to je značilo da je morao 'ispuniti' otvore na pročelju tako da je grede od bajcane jelovine nagnuo tako da poprime oblik šuma na okolnim planinama. Stvoreni ritam se na sličan način ponavlja u metalnoj ogradi koja okružuje posjed.

Kuća koja zahtijeva obnovu u Via Fumagalli Eliseo prije obnavljanja.
Kuća nakon obnavljanja: Žbukana fasada izgleda svježe, a gornji kat obložen zupčastim profilom i Prefalzom, otvoreno i suvremeno s novim jezikom dizajna, dok se šumska planinska kulisa prostire u pozadini.

Igra pogleda

Ono što je zapanjujuće kod vile na Via Fumagalli Eliseo je kako su pažljivo komponirani vizualni odnosi, kojima je Massimo pridavao veliku važnost. Kuća se poigrava svojim vizurama koje, ponekad male i konvencionalne, ponekad velikodušno postavljene, povremeno prekidaju drvene grede obojene u crno sivu boju. Potreban nagib greda stvara prekid kompozicije s jednostavnim dizajnom nazubljenog profila. Usklađeni bojama, drvo i aluminij stupaju u poseban odnos koji upada u oči i nikada ne djeluje dosadno ili monotono.

Lebdeći lako

"Koliko smo snažno intervenirali u postojeće, vidjet ćeš tek u usporedbi prije i poslije", kaže Massimo dok pažljivo pogledamo fotografije gradilišta. "Potpuno smo ispraznili kuću i ponovno je izgradili u betonskoj konstrukciji na licu mjesta. Samo su neki zidovi i temelj ostali netaknuti. U ovom bi se slučaju sigurno lakše bilo izgraditi novo. Ali nakon rušenja, došlo bi do problema s razmakom prema susjedima."

Prizemlje, u kojem se nalazi garaža, ali i mali stan koji se još ne koristi, izgleda prilično konvencionalno sa sivom gipsanom fasadom, malim prozorima i bez ikakvih ukrasa, baš kako su vlasnici i željeli. Daleko je fascinantnija novodizajnirana gornja etaža na kojoj su tri spavaće sobe, dvije kupaonice, kuhinja-dnevni boravak i igraonica u krovnom dijelu. Svojom PREFA ovojnicom arhitekt namjerno naglašava gornju etažu koja poput lebdećeg elementa blago strši iznad svoje betonske baze. Klijenti su zamislili ovaj "lebdeći efekt" u znak sjećanja na članove svoje obitelji koji su nekoć radili u metalskom sektoru. Ali ideja je također bila pokriti terasu drvenom konstrukcijom otpornom na vremenske uvjete obloženom lakim metalom jer oluje s tučom postaju važna tema u sjevernoj Italiji, posebice u alpskoj regiji. Tijekom jednog od njegovih posjeta Via Fumagalli Eliseo, njegov prijatelj i bivši klijent rekao mu je da su nedavno doživjeli dosta tuče. Oštećene su rolete i grilje na nekoliko drugih kuća na tom području, ali nazubljeni profil debljine 2 milimetra ostao je kakav je bio.

Detalji - Vila 2b

Zemlja: 

Italija

Objekt, Lokacija: 

Jednokatnica, Morbegno

Kategorija: 

Obnova

Arhitektura: 

altrostudio architetti

Izvođač: 

Fabbro Aurelio Giarba

Materijal: 

Zupčasti profil, Prefalz

Boja:

P.10 smeđa

Više informacija:

Tekst i intervju: Anneliese Heinisch
Plan: altrostudio architetti
Portret: Massimo Mescia
Fotografije: Marcello Mariana