Dresdenske umješljene igre boja s "Pick-Nick" fasadom od rombova

Moderni kompleks „Pick-Nick“ u Dresdenu transformirao se iz kontroverznog građevinskog projekta u prestižno arhitektonsko ostvarenje. Ova sedmerokatna građevina, smještena na jednom od najprometnijih čvorišta grada, projektirana je od strane arhitektonskog ureda Leinert Lorenz iz Dresdena. Na bruto površini od gotovo 8.000 kvadratnih metara izgrađene su 52 stambene jedinice, veličine između 31 i 108 m², u rasponu od jednosobnih do četverosobnih stanova, uz poslovne prostore u prizemlju

Romb kao stilski element: igra različitosti

Upečatljiv vizualni identitet objekta osigurava fasadni omotač od preko 8.000 aluminijskih rombova u raznim nijansama zelene i bež boje. Ovakva struktura razbija monolitnost građevine, ali je istovremeno čini vizualno skladnom.

Posebno razvijene nijanse maslinasto zelene, sivo-zelene, resedazelene, opalno zelene, svijetle slonovače, biserno bijele i svijetlebronce distribuirane su po fasadi pomoću umjetne inteligencije u pikseliziranom uzorku. „Dizajn je inspiriran apstraktnim krajolikom“, objašnjava Lorenz. Sunčeva svjetlost dodatno naglašava raznolikost boja, dajući fasadi dinamičan i upečatljiv izgled koji je izdvaja od ostalih objekata u okolici.

Moderna stambeno-poslovna zgrada "Pick-Nick" u Dresdenu s upadljivom PREFA fasadom od aluminijskih rombova u specijalnim bojama maslinasto zelena, sivo zelena, reseda zelena, opalno zelena, svijetla slonovača, biserno bijela i svijetlo brončana. Kreativna fasadna obrada podsjeća na rižino polje i stvara živahnu igru boja. Jasna arhitektura, crni okvir prozora i dugovječnost PREFA materijala oblikuju zgradu. Nisko sunce se reflektira na fasadi i prozorskim površinama.

Vrhunac obrtničke preciznosti

Realizacija fasade bila je izazov za tim obrtnika iz tvrtke Sperber Klempner. „Zidni rombovi simboliziraju rižino polje – apstraktan, ali vrlo zanimljiv koncept“, objašnjava Jens Sperber, direktor tvrtke.Izazov je bio zadržati preciznost u složenom sustavu, kako bi fasada izgledala homogeno, bez vidljivih prijelaza i dodatnih elemenata poput umetaka ili kutnih letvica. Prozorski okviri stoga su konstruirani kao samostalni elementi koji osim estetske uloge ispunjavaju i protupožarne standarde.Uspjeh projekta postignut je zahvaljujući bliskoj suradnji arhitekata i majstora, ističe Sperber: „Najbolji arhitekti uvažavaju stručnost obrtnika već u ranoj fazi planiranja, jer su tehnička rješenja ključ dugoročne uspješnosti dizajna.“

Detaljni prikaz PREFA aluminijske fasade na stambeno-poslovnoj zgradi "Pick-Nick" u Dresdenu. U središtu je okrugli prozor s crnim okvirom i integriranim rešetkama. Kroz okrugli prozor vidi se zrcalno obrnuti natpis "Pick-Nick". Fasada spaja dizajn, funkcionalnost i održivu zaštitu u savršenoj harmoniji.

„Pick-Nick“ kao dio arhitektonske povijesti Dresdena

Prvotna zgrada na ovom mjestu bila je kultni restoran „Pick-Nick“, čije je rušenje izazvalo burne rasprave. Kontroverza je ublažena brojnim izložbama i javnim raspravama koje su potaknule prihvaćanje novog projekta.Danas na fasadi novog objekta svijetli replika originalnog natpisa restorana, dok se izvorni natpis čuva u Gradskom muzeju Dresdena.

Dodatne informacije

Material: aluminijski rombovi, Posebno izrađeni boje: maslinasto zelena, sivo-zelena, resedazelena, opalno zelena, svijetla slonovača, biserno bijela, svijetla bronca

Link za preuzimanje slika
Fotocredit: PREFA / Croce & Wir